2012 ERP DEĞERLENDİRMESİ : WORKCUBE

Please follow and like us:

ERPUZMANI.com ailesinin gelenek haline getirdiği yıllık değerlendirme toplantılarının ikinci konuğu Workcube Yönetim Kurulu Üyesi Özlem Açıkel Turhan oldu, site takipçilerimiz adına katkılarından dolayı Özlem Hanım’a teşekkür ediyoruz.

2011 Hedeflerimizi Tutturduğumuz Bir Yıl Oldu

Workcube A.Ş. olarak 2011 yılı bizim özelimizden baktığımızda beklediğimiz büyüme beklentisini yakaladığımız başarılı bir yıl oldu. Şirketimiz ciro bazında %200’e yakın bir büyüme gerçekleştirdi. Bu tüm yazılım ürün ve hizmet gruplarımızı içeriyor. ERP segmentinde ise büyüme oranımız %49 olarak gerçekleşti, ki biz bu segmentteki 2011 büyüme hedefimizi 2010 büyüme rakamımız olan %42’nin üzerinde %50 olarak belirlemiştik. Hedefimizi tutturduğumuz için mutluyuz.

2011 sektör açısından bilinçlenmenin daha da yükseldiği bir yıl oldu. ERP kavramının orta ve küçük ölçekli işletmelerin gündemine daha büyük bir önemle oturduğunu daha net gördük ve yaşadık.
Dolardaki ani yükseliş, fiyatlandırmaların Dolar ve Euro bazlı olduğu sektörümüzü son çeyrekte doğal olarak olumsuz yönde etkiledi. Ancak bu konudaki endişelerin de yavaş yavaş kalktığını, Dolardaki belirsizlik sebebiyle projelerini askıya alan işletmelerin 2012’nin ilk aylarında ciddi olarak hareketlendiğini görüyoruz.

2011 bizim için iki öneme sahipti. Öncelikle 2001’de geliştirmeye başladığımız Workcube’un 10. yılıydı. Workcube 2004 yılında pazara sunuldu ve %100 Web tabanlı ve işletmenin tüm süreçlerini kapsayan bir çözüm olarak pazara sunulduğunda pazarın çok ilerisinde bir üründü. Yola çıktığımız ilk günden 10 yıl sonrasında geldiğimiz nokta pazarın durumu açısından bizim için çok iyi. Daha önceleri ürünümüzü anlamakta zorluk çeken işletmeler şimdi çok net biçimde %100 web tabanlı ve tüm süreçlerini yönetebilecekleri çözümler aramaya başladı. Son 3 yılda %40’ın altına düşmeyen büyüme oranımızda bunun da büyük önemi var.

2011’i önemli kılan bir diğer gelişme Kasım ayında pazara sunduğumuz yeni versiyonumuz Workcube 11.1 oldu ve Workcube’un en iddialı versiyonu diyebiliriz. Özellikle performans, güvenlik gibi teknolojik konularda çok önemli geliştirimler yaptığımız Workcube 11.1, teknolojik ve sosyal gelişimlere paralel olarak pek çok yeni fonksiyonu da içinde barındırıyor. Varolan modüllerin fonksiyonlarının zenginleştirilmesinin yanısıra ERP’nin içine ilk olarak %100 sosyal medya enegrasyonunu, outlook’un tüm özelliklerini sahip Cubemail modülü ile emailing iletişimini, Google map entegrasyonunu v.b. ERP pazarı için pek çok yeniliği katan Workcube, pazarın öncüsü olmaya 11.1 versiyonu ile devam ediyor.

2011’de ayrıca TOBB tarafından yapılan bir araştırmada Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 100 şirketi içerisine girdik. Global Girişimcilik Zirvesi kapsamında ödülümüzü aldık. Bu da bizler için sevindirici bir gelişme oldu.

2011’de Pakistan ve Arap yarımadasındaki Körfez Birliği ülkelerini (Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar v.d.) de kapsayan bir distribütörlük anlaşması imzaladık. Distirbütörümüz ilk implementasyonuna başladı. Şu anda uzak doğu Asya’da, başta Malezya ve Endonezya olmak üzere birkaç ülkeyi kapsayacak bir işbirliği anlaşması yapmak üzere Malezya’nın en büyük şirketler gurubu ile görüşmelerimiz sürüyor.

Bu anlamda yurtdışı ilişkilerimizin artmasına paralel olarak ekibimizde de genişleme oldu. İngilizce ve Almanca versiyonları bulunan Workcube’un Arapça, Ukraynaca ve Rusça çevirileri yapıldı. Son kontroller için distribütörlerimize sunuldu.

Farklı sektörlerde implementasyonlar yapmaya devam ettik. İnşaat, yayıncılık, bilişim, mobilya, kozmetik, doğrudan pazarlama v.b. birbirinden tamamen farklı 25 sektörde Workcube çözümleri aktif olarak kullanılıyor. 2011’de ayrıca dikey çözüm olarak ‘Tersanecilik’ sektöründe ciddi mesafe katettik.
Bu yıl da en az 2 farklı dikey çözümü daha satışa sunmayı düşünüyoruz.

2012 Yılı İçin Beklentiler

Yeni TTK ve Elektronik Ticaret Kanunu Pazarı Genişletecek
Workcube olarak 2012’ye iki büyük ihale alarak başladık. Bunlardan birisi oldukça büyük bir ERP projesi diğeri ise Türkiye’nin ilk sektörel marketplace portali yani sanal kümelenme modelinin yaratılacağı bir proje. Her ikisi de bizim için oldukça heyecan verici projeler. Bunun yanında orta ve küçük ölçekli satışlarımız da büyük bir hızla sürüyor. Bilirsiniz ERP pazarında Ocak ve şubat ayları satış açısından çok yoğun olmayan aylardır ancak 2012’nin ilk ayı bu anlamda geçmiş yıllara göre çok çok hareketli. Bu hareketliliğin, Türk ekonomisinde veya politik yapısında herhangi bir ani değişiklik olmadığı müddetçe yıl boyunca süreceğini tahmin ediyoruz.

2012 yılı iş dünyasında önemli değişikliklere sebep olacak iki önemli yasanın yürürlüğe gireceği bir yıl. Bunlardan biri hepimizin bildiği gibi Temmuz ayında uygulamaya konulacak olan Yeni Türk Ticaret Kanunu. Yeni Türk Ticaret Yasası’nın en belirgin özelliği sadece halka açık şirketler için bir zorunluluk olan Kurumsal Yönetim İlkeleri’ni tüm şirketler için geçerli hale getirmesi. Bu da beraberinde orta ve küçük ölçekli işletmelerin bilgi yönetimi mekanizmalarına daha çok ihtiyaç duyması anlamına geliyor.

Bu konuda Workcube zaten parametrik yapısı ve esnek teknolojisi ile yeni yasaya hızlı uyumlanabilecek altyapıya sahip. Yasanın şirketlere getirdiği web sitesi açma, yönetme, web sitesinde finansal bilgileri paylaşma v.b. genel uygulamalar zaten Workcube’un yetenekleri içerisinde ilk günden beri olan şeyler. Workcube olarak eskiden beri müşterilerimize finans sistemimizden UFRS’ye uygun raporlama yapma imkanı da sunduğumuz için uluslararası standartlara uyumlandırılma amacıyla yasada yer alan raporlamaları sistemimiz halihazırda sunabilir durumda. Bunun dışında uygulamaya esas oranlar, vergi hesaplamaları, yasal bildirimler v.b. konusundaki minör geliştirim ihtiyaçları için bizler de diğer yazılım şirketleri gibi yasanın uygulama esaslarının netleşmesini beklemekteyiz.

Diğer önemli yasa ise yine bu yıl uygulamaya konması beklenen Elektronik Ticaret Kanunu. Bu kanun özellikle izinli pazarlama konusunda işletmelere ciddi yaptırımlar getiriyor. Bu yasanın yürülüğe konması ile birlikte özellikle CRM çözümlerine ihtiyaç artacak, e-ticaret teki düzenlemeler de Sanal mağazaların doğrudan ERP sistemleri ile entegre olma zorunluluğunu beraberinde getirecek.

Özetlemek gerekirse bu iki yasa 2012’de Türkiye’de başta ERP ve CRM olmak üzere kurumsal yazılım pazarının genişlemesinde büyük rol oynayacak.

Ülkemiz, sektörümüz ve şirketimiz açısından 2012’den umutluyuz.

2012’de SaaS Çözümümüz BoomBoss’u Pazara Sunacağız
Workcube’den farklı bir marka ile mikro işletmeler için geliştirdiğimiz ve 2011’de Almanya’da tanıtımlarına başladığımız BoomBoss ürünümüzü 2012’de Türkiye’de pazara sunulmaya hazır hale getirdik. İlk çeyrekte bu ürünümüzün lansmanına ve tanıtımlarına başlayacağız. Hedef kitlesinde bütün mikro ve küçük işletmeler olan BoomBoss bu küçük işletmelerin stok yönetiminden ön muhasebeye, satıştan satınalmaya temel operasyonlarını tek bir platformda yönetebilmeleri için tasarlandı. Bu ürünümüz tamamen SaaS modeli ile pazarda satışa sunulacak.

GOSB Teknopark’taki ar-ge ekibimiz hiç durmadan ürünümüze yeni özellikler katmak, iyileştirmek, performansını artırmak, gelişen teknolojiye uygun ve stabil tutmak için düzenli olarak çalışıyor. 2012’de sunacağımız versiyon ve sürümlerimiz de pazarın çok önünde uygulamalara sahip olacak.

BoomBoss üzerindeki geliştirimlerimiz de düzenli olarak devam ediyor.

www.workcube.com/
Özlem Açıkel Turhan

Bir cevap yazın