ERP Konusunda Kendini Yetiştirmek

Please follow and like us:

Öğrencilik zamanında ERP ile ilgilenmeye başlamak kendimiz yetiştirmemizi kolaylaştırır. Planlı bir çalışmayla kendimizi en güzel şekilde yetiştirebiliriz. İlk olarak stajlara önem verilmeli ve mümkün mertebe çalışma hayatının içinde olmaya gayret etmeliyiz. Öğrencilik yıllarında staj harici de bir şekilde iş yaşamı içinde yer almak için mücadele edilmelidir. Öncelikle dünyada ve Türkiye’de yapılan çalışmaları ve sektörde çalışan firmaları tanımakla işe başlayabiliriz. Bu araştırmalardan akademik, planlı güzel çalışmaları zaman zaman sitemizde değerlendiriyoruz. Ülke sanayimiz sürekli gelişme gösteriyor, bu nedenle bulunduğumuz bölgede neler oluyor iyi takip etmeliyiz.

Şimdiye kadar ERP uygulaması yapılmış mı?
ERP yazılımı kullanacak firma potansiyeli nedir?
İşletmelere yönelik çalışan firmalar var mı?

Bir yerden başlamak lazım; fakat en iyi yerden başlarsak daha da güzel olur. Biz kaliteli ve ahlaklı iş ortamı için mücadele veriyoruz ve bu prensipleri önemseyen kişilerle yol almak en büyük dileğimizdir.

Nereden başlamalı:
1- Çalışma alanımızı ( yazılım, yazılım firmaları, bölge potansiyeli…) tanıyacağız.
2- En az bir programlama dili, SQL sorgulama dilini, veri tabanı yazılımlarını tanıyacağız.
3- Üretim Yönetimi, Finans Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi… vb. konularında kendimizi yetiştireceğiz ve özellikle bu konuları bilgi düzeyinde öğrenmenin yanında daha çok önemsememiz gereken iş ortamında yaşayarak öğrenmedir. Bu alanların birinde de en iyi olmak için uğraşmak şarttır.

Sektörümüz sürekli geliştirmektedir. İyi bir kariyer planlamsı yapan kişi ülke standartların üzerinde imkana kavuşabilir.

 

Etiket(ler): .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

ERP Konusunda Kendini Yetiştirmek için 17 cevap

 1. EDİTÖR diyorki:

  @ Mustafa Teke
  izlediğiniz yol doğrudur. zaten bu konuyla ilgili açıklamalarımız takip edilirse konuya giriş bilgileri alınabilir.

  Bu konuyla ilgili daha fazla araştırma yaparak. İlgili seminerlere katılarak konuya farkındalığınızı artırabilirsiniz.
  en önemlisi branşınız üzerine erp çalışması yapan bir firmada gönüllü çalışmak.
  sql yanında bir yazım dilini de belli bir düzeyde öğrenseniz veya yazılımın mantığını anlarsanız sizin için faydalı olacaktır.

 2. mustafa teke diyorki:

  Merhaba ben gıda müh. son sınıf ögrencisiyim iş ilanlarına bakarken iş yerlerinin erp ve sap uzmanı gıda müh. aradıgını ögrendim benim yazılımlarla ilgili pek bi bilgim yok ama kendimi bu konuda geliştirmek istiyorum şu an ingilizcemi geliştirmeye çalışıyorum daha sonra da sql programının üzerine düşmeyi düşünüyorum sizce izlediğim program doğrumu.Şimdiden teşekkürler

 3. EDİTÖR diyorki:

  Sgl ve algoritma mantığını bilmek yazılımın veri tabanı bölümü için yeterli olabilir.

  Güncel bir yazım dili bilmekte gerekir ki bu saha daha çok bilgisayar mühendislerinin işidir.

  Fakat kendini yetiştirdikten ve ispatladıktan sonra nereden mezun olduğunun önemi kalmaz.

  Endüstri Mühendisliği mezunları ERP projelerinin analiz, uygulama ve satış alanında daha çok istihdam edilmektedir.

  Kısacası ERP alanı çok geniş ve bir çok mesleki branşın işbirliği yapabileceği bir zemin.

  İstatistik, raporlamanın ön plana çıkmasıyla daha da önem kazanmaktadır. Artık klasik yazılımları aşarak yeni şeyler söylemek gerekiyor. Bu anlamda iş zekası önemlidir. Doğru kişinin önünde doğru raporların kafayı karıştırmayacak şekilde olması önemlidir. Bunlar hep istatistik alanını ilgilendiren konular.

  Mesela bir işletme mezunu ERP projesinin finans yönetimi alanında kendini yetişirse iyi işler çıkarır.

 4. Sedat Çalışkan diyorki:

  Ege İstatistik bölümü mezunuyum.Sql ve algoritma mantığını bilmek erp uzmanı için yazılım bazında yeterli mi ? Endüstri müh.lerinin tercih edilmesinin sebebi nedir ? Teşkkürler.

 5. EDİTÖR diyorki:

  ERP konusunda 1. sınıftan itibaren bilgi sahibi olmanız sizi çalışma hayatında bir adım öne geçirir.

  ERP kursu ne kadar faydalı olur?
  Bu konu da farklı bir meseledir. Erp sürecine giriş kapısı olarak kurs değerlendirilebilir. Fakat kendimizi uygulama alanında çalışarak geliştirebiliriz. Bazı yazılım şirketlerinin canlı demo uygulamalarından da faydalanmak gerekir.

  ERP sistemi alanında yetişmek uzun bir yol. Hem yazılımı hem iş süreçlerini iyi bilmeniz gerekiyor.

 6. mervee_1988 diyorki:

  endustrı muhendıslıgı 3.sınıfa gectim erp kursuna bu sene gıtsem erken olur mu? yararlı olur mu? ıleride is ararken bu bana avantaj sağlar mı?

 7. mervee_1988 diyorki:

  caner beye bır sorum olcak yardımcı olursa sevınırım gittigi erp fırmasının adını ogrenebılrmıyım ne guzel uygulamalı ogreteceklerını soylemısler bende gıtmek ısterım oraya

Bir cevap yazın