CMMI ve 6 SİGMA Eğitimi

Please follow and like us:

Teknopark Yazılımcılar Birliği tarafından 16-17-18 Şubat 2009 tarihlerinde saat 13:00-18:00 arasında Selçuk Üniversitesi Teknokent binası seminer salonunda 3 gün süren CMMI ve 6 SİGMA eğitiminin sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.

Tübitak MAM’da Başuzman Araştırmacı olarak görev yapan Nermin Sökmen, uygulamadan gelen tecrübesini etkin sunumuyla birleştirerek faydalı bir seminere imza attı.

Türkiye’de çok az sayıda yazılım şirketinde bulunan CMMI belgesini, Teknopark Yazılımcılar Birliği’nin ortak bir hedefe kitlenerek alma planları gelecek açısından büyük bir kazanım olacaktır. Yazılım sektörünün maliyeti düşük yatırım, yüksek katma değer kazanımı düşünülürse ülkemiz için de bu gibi süreçlerin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu tip çalışmalarla yazılım ihracatının artacağı da unutulmamalıdır.

Kısaca CMMI açılımı;
Capability : Yetenek
Maturity : Olgunluk
Model: Modeli
Integration: Entegrasyonu
Sürekli Gösterim (Bir süreç alanına odaklanır.) ve Basamak Gösterim (Tüm süreç alanlarına aynı seviyede odaklanır.) İki yaklaşımdan bir tercih edilerek çalışmalar başlar. Toplam 22 adet süreç alanı vardır. 1,2,3,4,5 Olgunluk seviyeleri mevcuttur.

6 Sigma yaklaşımında ise istatiksel düşünme ön plana çıkmakta süreçte belirlenen probleme kitlenerek iyileştirme yapılmaktadır.

Tanımlama-Ölçme-Analiz-İyileştirme-Kontrol sırayla bu aşamalardan geçerek problem iyileştirilmektedir.
Daha geniş bilgi için: www.sei.cmu.edu/cmmi/models/
Konu ile ilgilenen arkadaşlar ERPUZMANI.com grubundan sunum slaytlarını indirebilir.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

CMMI ve 6 SİGMA Eğitimi için 3 cevap

  1. Geri izleme:ERP HAKKINDA MERAK EDİLENLER – Yasin Albayrak

  2. Geri izleme:ERPHABER» ERP » ERP Hakkında Merak Edilenler

  3. Geri izleme:Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP:IK,CRM,MRP...)

Bir cevap yazın