ÇIRAKLIĞINI YAPMADIĞINIZ İŞİN PATRONU OLAMAZSINIZ

Please follow and like us:

felix logoGeleceğimiz yüksek teknolojide ve özellikle de yazılım sektöründe saklı; “Gelecek Güvende” sloganıyla yola çıkan sitemiz, yazılım sektörüne katkı sağlamaya devam ediyor ve elinden geldiğince kendi tarzı ile bu işi sürdürecek. Uzun yıllar yazılım sektöründe emek harcayan ve sonra kendi yazılım evini kuran Hasan ONGUN Bey ile sitemizin takipçilerinin faydalanacağını umduğumuz röportaj gerçekleştirdik.

ERP UZMANI: Kaç yıldır yazılım sektöründesiniz?

Hasan ONGUN ( Bilgisayar Mühendisi ): Bu yıl sektörde dolu dolu 5. yılım.

E.U. : 5 yıl içinde neler yaptınız.

H.O.: Bu geçen 5 yıl içinde hatta 5 tam yıl diyebilirim. Türkiye’nin sektörel yazılım üreticisi olarak tanınan yazılım firması AKINSOFT ‘ta çalıştım. İlk yılda programlama departmanında yazılım mühendisi olarak, akabinde 1 yıl kalite kontrol ve 3 yılda ArGe Müdürü olarak görev aldım. 2008 yılı kasım ayında kendi şirketimi kurma kararımı gerçekleştirerek, Edirne’nin Keşan ilçesinde FELIX markası altında kurucusu olduğum FELIX YAZILIM evini kurdum. Bu çatı altında yazılım mühendisi olarak görevimi sürdürmekteyim.

E.U.:
Sitemizin okuyucuları daha çok öğrenim hayatına devam edenler ve yeni mezunlar olduğu için soruyorum. Mezun olduğunuzda kendi işinizi kurmayı düşünmediniz mi?

H.O.:
Aslına bakarsanız o yıllar hep hayalimde bir gün kendi yazılım şirketimin başında olmak vardı. Ancak takdir edersiniz ki fakülte hayatı bize teknikten çok teoriyi verdi. Ticaret ile uğraşan bir ailenin üyesi olarak babam bize hep şunu öğütlemiştir: “Çıraklığını yapmadığınız işin patronu olamazsınız.” evet ben mühendis olmuştum ama bu iş için hazır olmam gerekiyordu. İlk adım olarak AKINSOFT ‘ta iş hayatıma başladım. Bir gün kendi şirketimde olmam gerektiğini o yıllarda kendime vizyon edinmiştim. Bugün buna tam hazır olarak FELIX YAZILIM’ı kurdum. FELIX YAZILIM’da amacım, ilk yıllar için küçük işletmelere yönelik çözümler üretmek üzerinedir; çünkü buradaki tecrübemi ileride bütün büyük işletmeler için kullanmak istiyorum. Aslında bu bilgiye bugünden sahibim ama markamı kabullendirmem için önce buradaki adımları geçmem gerekir diye düşünüyorum.

E.U.:
Tecrübe kazandınız, hedef kitlenizi belirlediniz ve faaliyetlerinize başladınız. Piyasada bir çok oyuncu var. Siz hangi alanda var olmak istiyorsunuz veya piyasada gördüğünüz boşluk var mı?

H.O.:
Kesinlikle yabana atılmayacak irili ufaklı bir çok firmanın faaliyet gösterdiği bir sektörde olduğumun farkındayım. Ancak kendimi farklı bir teraziye koyuyorum. Ben işi hem yöneten hem geliştiren olarak bu sektöre girdim. Ancak burada çoğunluk; bugün ya dış kaynaklardan yazılım ithal ederek kendi markası altında pazarda yada kısa vadeli farklı mühendis/ler yada programcıların geliştirdiği ürünler (program) ile pazarda boy gösteriyor. Tabi böyle olunca, yetersiz analiz, eksik mühendislik, tasarım hataları kaçınılmaz oluyor. Yani buda tabir uygunsa yazılım kirliliğinden başka bir şey değil. FELIX YAZILIM olarak sektörde böyle ürünlerin tümüne güçlü alternatif olacağız demiyorum ama FELIX YAZILIM sektörün olmazsa olmazı ticari uygulamalarını üretmeyi ve geliştirmeyi sürdürecek; Ancak uzmanlık alanı Bilişim Hukuku ve bu alana hizmet eden programlardan oluşacak.

E.U.:
Sitemizin firması için yazılım araştırması yapan okuyucularını da düşünerek bilişim hukuku konusunu biraz açabilir miyiz?

H.O.:
Elbette; sektör dili ile ifade etmek gerekirse; Bilişim hukuku bugün bizler gibi yazılım üreten yerli ve yabancı pazara bu yazılımları satan tüm firmaların en büyük yetersizliği yani hukuk deyiminde “Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakkı” daha net olmak gerekirse; Bu ürünlerin pazarda lisanssız dolaşımını engellemek yönünde hukuksal bir adım dır. Bu aynı zamanda avukat olan eşim ve yine bu konuda İstanbul Barosunda uzun yıllar sınai haklar üzerine çalışmalar yapmış, makaleler yayımlamış yine avukat olan aile büyüğümüz ile paralel yürüteceğimiz bir çalışma olacak. Benim misyonum ise ülkemizde bu işe yetkili olarak vekalet alan yabancı kaynaklı birliğin önünde bir nevi çaresiz kalan, kendimin de içinde üretici olarak bulunduğu bu sektöre alanında gerçekten uzman avukat ve mühendis olarak kalıcı ve kısa vadeli sonuçlar ile vekalet etmek olacaktır. Bugün bu iş yetkili avukatların dışında 20’nin üzerinde bilirkişi sıfatı mühendis ile yapılmaktadır. Konuyu daha derine götürmeden bu işin yazılımı yani bana düşen ne mi olacak? İşte orası en önemli nokta Türkiye’nin her yerinde bu az önce belirttiğimiz üreticilerimiz bu ağa (bu çalışma için geliştirilmiş ve yetkilendirilmiş yazılım ile yönetilen) üye olarak bize vekalet verdiklerinde bu ağın bir nevi iş ortağı olan avukat arkadaşlarımız bölgesin de talebi yapan kişi yada kurumun lisansız yazılımını araştıracaklar ve hukuka intikal ettireceklerdir. Biz bu iş için çok ciddi adımlar attık çok yakında bakanlık ile bu projenin taslak onayı görüşülecek. Onayın ardından yazılım devreye alınacak ve çalışmalar başlayacak. Sektörümüzde her gün yeni bir marka doğuyor ama bu sıkıntılar bir gün onlar içinde kaçınılmaz oluyor. Bu büyük açığı FELIX YAZILIM ‘ın kapatacağını düşünüyorum çünkü bu iş için en önemli alt yapı olan kalifiye kadroya sahibiz; şimdilik kadromuz da avukat ve mühendislerden oluşan 3 kişi var; ama inanıyorum ki çok kısa zamanda başta Türkiye’de bu alanda gerçek manada kalıcı sonuca ulaşan lider marka olacağız.

E.U.: Lisanssız yazılım kullananları üzecek bir çalışma; zaten zamanla lisans fiyatları düşecek ve daha çok uygulama, hizmet, danışmanlık ücretlendirilecek gibi gözüküyor. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

H.O.: Kesinlikle bu görüşünüzde haklısınız. Bu konuda görüşüm zaten bu işin tekniği ile bir nevi danışmanlığını yürütmektir, hukuk zaten budur; ama tabi alt yapı sorununu kendi bünyesinde çözen komple bir bilişim hukuku müşavirlği. Bu proje ileride bireysel hukuk büroları, avukatlara da açılacak ve elbette uyabın ( ulusal yargı ağı projesi ) bir parçası olacaktır. Yani sadece danışmanlık ile eşitlenebilecek bir çalışma olmayacak, altyapısında bu işi başarılı kılan e-yazılım olacak. Yukarıda bu işin avukatlara da açılacağından söz ettim, bu yazılım aynı zamanda bireysel hukuk bürolarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte olacak ve bizimle iş birlikteliği yapmak isteyen avukat/lar dilerse bu yazılımla da kendi bürosunun tüm işlerini takip edebilecek.

E.U. : Bilgilendirici ve ufuk açıcı bir söyleşi oldu. ERPUZMANI.com okuyucularına son olarak neler söylemek istersiniz?

H.O.: Öncelikle bu söyleşi için teşekkür ederim. Sizinle kısa zamanda olsa birlikte çalışma fırsatımız da oldu. Bu benim içinde çok keyifli idi, ayrıca yöneticisi olduğunuz “ERPUZMANI.com” sitenizi de takip ediyorum. Şunu söyleyebilirim ki sizler yazılımın en önemli ve çatı noktası olan ERP’nin önemine vurgu yapıyorsunuz. Bu konuda ilgilileri bilinçlendiriyorsunuz, hatta yanılıyorsam bağışlayın bugüne değin yapılmayanı yaparak işletmeleri dar bir boğaza itmiyor, seçimi işletmenin ihtiyacına en uygun ürünle yapıyorsunuz. İşte ERP’nin danışmalığı bence böyle olmalı. Herkes burada kendine uygun bir çözüm bulacaktır. Sektöre farklı bakışınızdan dolayı sizi kutluyorum. Saygılarımla…

E.U : Bizde ERPUZMANI.com ailesi olarak katkınız için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

FELIX YAZILIM – S9 Rota:SQL (Esnaf ve Kobi Ticari Program Paketi) programını tanıyalım;
Kişisel finans takibi yapmak isteyen bireyleri, küçük işletmeleri veya çok yoğun bilgi işleme ihtiyacı olmayan orta boy işletmeleri hedef almaktadır. Bu ürünle birlikte artık en küçük işletmelerde dahi standart olan cari, stok, satış, satınalma, çek&senet takibi, barkod(adet cinsinden satışlar için), banka, taksitli satış, tahsilat ve bunun gibi birçok uygulama yapılabilmektedir.

Tamamen Windows mimarisi ile inşa edildiğinden çok yetenekli ve esnek. S9 Rota:SQL, işletmenizin tüm ticari otomasyonunu yürüteceği gibi Word, Excel, Open Office, Internet Explorer gibi Office araçlarıyla uyumu ile yepyeni ufuklar açacak.

Ağaç tipi menü yapısı, kişiselleştirilebilme ve dövizli kullanım esnekliği, S9 Rota:SQL’in işlevsel özelliklerinden yalnızca birkaçı… Üstelik programınızın işlevselliğinin yanında kolay öğrenilir, kolay kullanılır olduğunu göreceksiniz.

S9 Rota:SQL size hız sağlayacak. Döküm ve raporlarınızı programdan çıkmadan e-posta ile alıcılara yollayabileceksiniz. Kullanıcı mesaj servisi ile sisteme bağlı kullanıcılar program içinden haberleşebilecekler. Sürükle bırak özellikleri ile kişiye özel formlar üretebileceksiniz.
S9 Rota:SQL etkili bir kontrol sistemi sunar. Çok kapsamlı yetki tanımlamaları ile kullanıcıların programda çalışabileceği tüm alanları belirleme özelliğine de sahip.

Ayrıntılı bilgi için www.felixyazilim.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiket(ler): .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

ÇIRAKLIĞINI YAPMADIĞINIZ İŞİN PATRONU OLAMAZSINIZ için 1 cevap

  1. Geri izleme:Çıraklığını Yapmadığınız İşin Patronu Olamazsınız | ERP DÜNYASI

Bir cevap yazın