FİRMALARIN ERP SEÇİM SÜRECİ

Please follow and like us:

hangiyazilim

Firmaların ERP proje sürecinde yapabileceği tek ve en büyük hata ERP programının seçiminde yapılacak hatadır. Bu hatanın telafisi ancak programın değiştirilmesiyle ya da üretici firmanın eksik görülen yerlere yazılımda müdahale ederek programı aktif hale getirmesiyle olabilir. Firmalar bu süreci çok rahat atlatabilmeleri için mutlaka profesyonel bir ekipten yardım almak zorundadır. Ekip içerisinde firma bünyesinden birinin bulunması şarttır.

Bir firma bugün açılıp ertesi gün ERP programına ihtiyacı duymaz. Firma ihtiyaçlarını giderecek şekilde bilgilerini bir yerde, kesinlikle bir veri deposu şeklinde oluşturmaktadır. İşte bu veriler ileride program seçiminde bize yardımcı olacak en önemli kaynaklardır. Bu verilerin sağlıklı tutulması, ERP programı seçimi sürecinde bizi tam sonuca götürecektir.

Firma programa göre kendini ayarlamaz, programı kendine göre ayarlar. İşte bize programın nasıl olması gerektiği, neler istendiği, kimin ne girmesi gerektiği ve nerelere girmesi gerektiği konusunda yardımcı olacak sistem daha önce tuttuğumuz verilerdir. Her birim ayrı ayrı veri tutarak ihtiyaçlarını giderir. Tabiki bu bilgiler her birimde ayrı ayrı tutulduğu için bazen aynı veriler birçok kez tekrar tekrar girilir. Sistemde aynı verilerin tekrar tekrar girilmesini engelleyecek olan yazılımlardır. Sadece düzenlemeler yapılarak raporlar oluşturulur. Firma yetkilileri de bu raporlar doğrultusunda karalarını alırlar. ERP sistemlerinin kurulduğu firmalara anında kar yaptıran bir özelliği yoktur. Girdiğiniz bilgiler ışığında size verilerinizi harmanlar. Sağlıklı bir ekibin verileri iyi bir şekilde girmesi, alınan sonucun doğru olmasını sağlayacaktır. Çünkü siz programa ne girerseniz program size onu verir. Projenin özü bu konuda yatmaktadır. Siz yanlış bilgi girerseniz program size tam olarak yanlış yaptınız diyemez. Ancak sorgulamalar yapar ve size bunları rapor olarak sunar. Yanlışınızı da her zaman yakalayamazsınız. Henüz ERP programlarında “Yapay Zeka” uygulaması geliştirilemediği için program mantıklı kararlar alamaz. Ama şu anki çalışmalar incelendiğinde yakın bir zamanda “Yapay Zeka”nın da aktif kullanılabileceği görülmektedir.

Alt yapımı eksiksiz bir şekilde kurdum, sadece bu verilerin toparlanması kalmış diyorsanız; artık firmanız ERP programı seçim sürecine girmiş demektir. Öncelikle bu iş için firmayı çok iyi tanıyan biraz da programlama bilgisi olan kalifiye bir personele ihtiyacınız olacaktır. Bu personelin kendi bünyenizde olması gerekmektedir. Çünkü ERP sürecinin başlangıcında yanınızda olan kişi ileride size çok şey kazandıracaktır. Ve bu kişi tam anlamıyla üst yönetime bağlı çalışmalıdır. Kişi kararlı ve liderlik vasıflarına sahip olmalıdır. Etkiler altında fazla kalmamalıdır. Çalışanlar mevcut durumlarının değişmesine çok taraftar olmazlar. Kendilerine göre düzen oluşturmuşlardır. Bununla devam etmek isterler. İşte böyle düşünen çalışanların iknası gerekmektedir. Bundan dolayı sistemi ve firmayı çok iyi tanıyan kişi veya kişilere ihtiyaç vardır. ERP proje süreci çok kapsamlı bir yapı olduğu için kurulumu ve cevap alma süreci de o kadar uzun olacaktır. Bu kapsamda eğitimlerin çok düzenli ve sık aralıklarla olması süreci hızlandıracaktır.

Her ne kadar firmanın ayarladığı yetkili bu işte çok önemli olsa da onu yetiştirecek kişinin de çok profesyonel olması gerekmektedir. Çünkü kurulum aşamasında çok farklı tipte sorunlar çıkmaktadır ve bunlara pratik çözümler bulmak şarttır. Bu yetkinlikte olan bir ekiple sorunlar hem çabuk çözülür hem de kurulum daha hızlı gerçekleşir.

ERP programlarının temel yapısının esnek olması ve bunu gerçekleştirme hızının azami olması gerekmektedir. Hiç tahmin edilmeyen noktalarda sıkça sorunlar çıkar. Bazı problemlerde programın yapısına müdahale edilmesi gerekir. Hatta ilerde başka departmanlar eklendikçe süreçte değişiklikler olabilir. Hiçbir firma bulunduğumuz yer en üst seviye demez. Devamlı büyümek ister. Bu da yeni modüller almak anlamına gelir. Bu eklemelere cevap verebilecek kabiliyette program seçimi çok önemlidir.

ERP bir firma için çoğu problemleri için çözüm olabilir. Programın çok iyi irdelenip seçimi yapıldıktan sonra bunu başarmak firmanın en alt kademesinden en üst kademesine kadar olan ekibin buna inanmasına bağlıdır. Projenin yürütülmesinde yetkin bir proje sorumlusu ve işini çok iyi yapan çözüm üreten firmanın projenin daha az sancısız bir süreç geçirmesine yardımcı olacaktır. Sabırlı olunduğu takdirde tıkır tıkır işleyen bir sistem meydana gelecektir. ERP, büyümek isteyen her firmanın mutlaka başvuracağı bir sistemdir. Hazırlıkların proje seçimden önce başlaması hem verimlilik açısından hem de zaman açısından çok faydalı olacaktır. Proje seçim aşamasında alınacak bağımsız danışmanlık hizmeti bizi hedefimize ulaştıracaktır. ERPUZMANI.com sitesi ekibi olarak bu konuda özellikle ön analiz ve proje seçimi konusunda hizmet vermekteyiz.

Millet olarak çok çalışmamıza rağmen hala verimliliği tam çözemediğimiz için işletme içi kayıplarımız çoktur. Artık kaynakların doğru kullanılması bilincine ulaşmamız millet olarak şarttır. İnovasyon, yalın üretim teknikleri, Kaizen metodları gibi denemeler yapan firmalarımız verimliliklerini artırmaya çalışmaktadırlar. Verimlilik de ancak girilen verilerle izlenebildiği için ileriki dönemlerde ERP programları çok daha fazla önem kazanacaktır.

Başarılarla dolu günler dileğiyle.

Etiket(ler): .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın