IFS Türkiye 2010-2011 ERP Değerlendirmesi

Please follow and like us:

[2010-2011 yılı değerlendirme röportajlarımız devam ediyor. ERPUZMANI.com sitesi olarak ERP Proje üreticilerinin hedef kitleleriyle buluşma platformu olma gayretindeyiz. Ocak ayı konuğumuz sektörün önemli temsilcisi IFS Türkiye yöneticisi Öznur TEKİNER. ERPUZMANI.com ve site takipçilerimiz adına katkılarından dolayı IFS Türkiye ailesine teşekkür ediyoruz.]

1.2010 yılı şirketiniz ve sektörünüz açısından nasıl geçti?

2010 yılı IFS için çok önemli bir yıl oldu. Öncelikle Türkiye’deki 100. Projemizi aldık Hakan Plastik ile birlikte. Böylece Türkiye’de en çok proje yapan ikinci GLOBAL ERP firması konumuna oturduk. Hakan Plastik, Azer İnşaat, Kültür Bakanlığı Müze Entegrasyonu, Azer İnşaat, Dorçe, ESHOT gibi birçok önemli projeye start verdik ve projelerin bir yıldan daha kısa süre içinde canlıya geçişini sağladık. “Akıllı Şirketler” konseptini başlatarak, kurumların kurumsal kaynak planlama yazılımlarına bakışını geliştirecek etkinlik dizisinin ilkini gerçekleştirdik ve bu etkinliğe önümüzdeki yıllarda da devam etme kararı aldık. Proje tabanlı endüstriler konusunda Pazar liderliğimizi Ektam Makine, Erişim Makine, ADIK Tersanesi gibi önemli projelerle pekiştirdik ve bu endüstri kolunda referans sayımızı 25’e yükselttik. Türki Cumhuriyetlerdeki projelerimizde geliştirme ekibimizle ülkeye özel lokalizasyonlar yaptık. IFS Türkiye olarak 2010 yılında yüzde 60 gibi bir büyüme yaşadık.

Sektör içinde hareketli bir yıl oldu diyebiliriz. 2009 krizinin etkileri azaldı ve IT yatırımlarını durdurmuş firmalar yatırımlara devam etme kararı aldı. Sektördeki bütün firmalar da bunların etkisini yaşamış oldu.

2.2011 yılı beklentileriniz?

2011 yılının da IFS açısından çok hareketli geçmesini bekliyoruz. Bu yıl IFS ERP’nin yeni versiyonu olan AURORA’yı müşterilerimize sunacağız. 4 yıldır Ar-Ge çalışmaları yürütülen Aurora versiyonumuz sektöre bir dinamizm getirecek çünkü şu anda en büyük rakiplerimizde bile bulunmayan özelliklere sahip. Ayrıca iş ortaklığı yapımızı da geliştiriyoruz bu yıl. Artık özellikle spesifik sektörlerde alanlarında uzman iş ortakları ile çalışacağız. Bu nedenle 2011 yılı için yüzde 30 oranında bir büyüme bekliyoruz.

3.2010 yılında yeni personel istihdam ettiniz mi? 2011 yılı için istihdam planınız nedir? Hangi alanlarda yetişmiş personel bulmakta zorlanıyorsunuz?

2010 yılında danışmanlık ve satış-pazarlama kadrolarımızı genişlettik. 2011 için hedefimiz mevcut kadromuzu çok büyütmeden, iş ortaklarımız ile büyümeye devam etmek. Bu bizim 2011 için hedeflerimizden de bir tanesi. Yazılım sektörü bu kadar hızlı büyürken aranılan niteliklere sahip personel bulmak her zaman için çok da kolay olmuyor. ERP sektöründe sadece eğitim değil, iletişim becerisi de çok önemli. Bu alanda çalışmak isteyen arkadaşların kendilerini yetiştirmesi şart.

4.Proje uygulamalarında hangi sektörde şirketinizin en güçlü olduğunu düşünüyorsunuz?

Proje tabanlı endüstriler IFS’nin en başarılı olduğu sektörlerden. Bu alanda tersaneler, inşaat firmaları, endüstriyel tesis yapan firmalar ve savunma sektörü alanlarında çok güçlüyüz. Özellikle tersane sektöründe onlar için özel olarak geliştirdiğimiz IFS Entegre Tersane Yönetimi çözümümüz şu anda 15’in üzerinde tersanede kullanılıyor. IFS, Global olarak güçlü referansları olan Enerji üretim, iletim ve dağıtım sektörü de bizim 2011 yılı hedef sektörlerimizden. Bunun dışında tüm üretim odaklı sektörlerde IFS ERP’nin başarılı projelerini görebiliyoruz. Özellikle makine, otomotiv, yapı elemanları, enerji, telekom, ulaşım ve kamu alanlarında çok başarılı projelerimiz var.

5.Proje uygulamasında hangi alanda/departmanda daha kolay sonuca ulaşıyorsunuz?

IFS ERP’nin en önemli özelliklerinden birisi esnek yapısı ve kolay kullanımı. Bu nedenle genel olarak firmaların sevdiği kolay adapte edilebilen bir ERP olduğunu söyleyebilirim. Tüm Dünya’da kullanılan yaygın bir program olması nedeni ile sektörel çözümler sunup, firmanın ihtiyaçlarına göre çözümlerimizi geliştirebiliyoruz. Elbetteki firmanın kurumsal işleyişi ne kadar iyiyse işimiz o kadar kolaylaşıyor, aksi durumda tecrübelerimizi paylaşarak bu noktadaki ihtiyaca da cevap vermeye çalışıyoruz.

Genel olarak IT departmanları bizi sever çünkü onlara tamamen endüstri standardı programlama dilleri ile kolay anlaşılır bir alt yapı sunuyoruz. Her tip üretim konusunda oldukça deneyimliyiz ve ihtiyaçları biliyoruz bu nedenle üretim, planlama ve satınalma gibi departmanlar ile hemen hemen hiç sorun yaşamadan kolayca sonuca ulaşıyoruz. IFS ERP’nin full entegre yapısı finans muhasebe departmanında işlerini kolaylaştırıyor. Tüm departmanlardan tam ve doğru veri akışını sağladığınızda Finans Muhasebe departmanları için ciddi avantajlar yaratıyoruz. Özetle aslında hemen her departmanda problemsiz bir geçiş sağlıyoruz. Biz Türkiye’de referanslar ile büyüyen bir firmayız dolayısı ile her firmamızda tüm departmanların kolay adaptasyonu bizim için stratejik önem taşıyan bir konu. Bu konuya özen gösteriyoruz.

6- 2010 yılında gerçekleştirdiğiniz veya katkıda bulunduğunuz sosyal projeler (mesleki eğitim, konferans vb.) 2011 için bu konuda planlarınız nelerdir.

Türk sanayisi büyümeye devam ediyor ancak halen firmalar BT yatırımlarında nelere ihtiyaçları olduğunun farkında değil. Bu bilince çok az firma sahip. Biz işini doğru yapmak ve büyümek isteyen şirketler için “akıllı şirket” etkinlikleri düzenledik geçen sene. Burada başarının sırrını anlatmak üzere Türkiye’nin sayılı kişisel gelişim uzmanlarından “Mümin Sekman”da orada bizimle idi. Önce insanların ve daha sonra firmaların başarıya ulaşmak için değiştirmeleri gereken özelliklerini anlattık onlara. Orada konumuz direkt IFS ERP değildi. Tam bir bilinçlendirme toplantısı idi. Katılımcılarımıza Mümin Sekman’ın “Herşey seninle başlar” adlı kitabını da hediye ettik.

Birçok sektör için de bu tarz özel seminer ve eğitimler düzenledik. Üniversiteler ile işbirlikleri yaparak sektörel çözümlerimizi aktardık. Hem ERP kavramını yöneticiler ile tanıştırdık, hem de bu kavramın hayatlarını nasıl kolaylaştırabileceğini, işletmelerini geliştirip ilerletebileceğini anlattık onlara.

7- Sitemizi takip eden ve işletmeleri için en iyi çözümü arayan firma yöneticilerine tavsiyeleriniz nelerdir?

ERP Projeleri emek ve bilgi gerektiren projeler. Öncelikle firmaların kendi ihtiyaçlarını tespit etmesi gerekiyor. Bunun ardından da ihtiyaçlarına en uygun çözümü bulmak için çok araştırma yapılması gerekiyor. Bu noktada siteniz büyük bir açığı kapatarak ERP ve ilgili konular hakkında bilgi veriyor şirketlere. Birçok ERP çözüm sağlayıcısı firmanın ürünleri hakkında bilgi bulabiliyorsunuz.

IFS hakkında bilgi vermek gerekirse, her şeyden önce biz bir mühendislik firmasıyız. Tecrübeli bir kadromuz var. Firma ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz edip buna göre bir çözüm oluşturmaya çalışıyoruz. Yazılımımızın firma ihtiyaçlarına en doğru cevabı vereceği modeli oluşturup, gerekli noktalarda da istenilen geliştirmeleri yapabiliyoruz. Yazılımın mimarisi bize çok kısa sürede istenilen geliştirmelerin yapılmasına olanak sağlıyor.

Dolayısı ile bir kere de maksimum faydayı sağlayacak modeli kurguluyoruz. Bu danışmanlık sürelerini ciddi şekilde düşürüyor. Hem bizim tarafta oluşan danışmanlık maliyetlerinden hem de firma çalışanlarının ayırdığı zamandan tasarruf ediliyor.

Yazılımının açık kaynak kodlu olması firmanın kendi düzenlemelerinizi yapmasına da olanak sağlıyor. Kolay anlaşılabilir süreçleri ve basit kullanımı da bir artı değer sağlıyor. Dolayısı ile sistem bir kez kullanılmaya başlandığında bize bağlı olmaksızın kurumsal gücünüzü arttırabiliyorsunuz.

Lisans maliyetlerimizde bizim kapsamımızdaki global ERP yazılımları içerisinde makul seviyelerde.

8- Sitemizin diğer yoğun takipçi kitlesi mühendis adayı arkadaşlara tavsiyeleriniz nederdir?

Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki yazılım sektörü son 5 yılın en iyi çıkış yapan sektörlerinden. Ancak halen üniversitelerimizde ERP eğitimi konusunda yetersizlikler olduğunu düşünüyoruz. IFS olarak üniversitelerle yaptığımız çalışmalar sayesinde onları bu konuya mezun olmadan alıştırmaya bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ne yazık ki bu sektörün diğerlerinden farklı değişim ve gelişimin çok hızlı olması. Dün edindiğiniz bilgi bugün geçersiz olabiliyor. Bu nedenle kaynakları çok iyi takip etmek ve sürekli gelişim gerekiyor.

Daha fazla bilgi için: IFS Türkiye

Etiket(ler): .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın