KKP (ERP) : AÇIK SİSTEM VE SÜREKLİ YENİLEŞME

Please follow and like us:

1- İşletme Organizasyon şeması var mı?

Evet: Diğer soruya geçebilirsiniz.

Hayır: Şu anda var olan şemayı oluşturun.

2- İşletmemizin birimleri oluşturulmuş mu?

Evet: Diğer soruya geçebilirsiniz.

Hayır: İşletmede kendiliğinde oluşmuş bölümleri yazınız.

3- Firmamızda görev ve sorumluluk dağılımı yapılmış mı?

Evet: Diğer soruya geçebilirsiniz.

Hayır: İşletmede hali hazırda olan görev ve yetki dağılımını oluşturunuz.

4- İşletmemiz açık bir sistem olarak çalışıyor mu?

Evet: “Girdi – İşlem – Çıktı – Dönüt” kavramlarını kendi işletmemiz için uygulayarak, bu ögelerin hepsinin takip edildiğinden emin olunuz.

Hayır: Şirketimizde var olan ögeleri ve hangi ögelerin eksik olduğunu belirleyelim.
“Girdi – İşlem – Çıktı – Dönüt” bu ögelerden dönüt yoksa yarı açık bir sistemdir. Diğer ögelerde eksiklik var ise kapalı bir sistemimiz mevcuttur.
Örnek olarak dönüt ögesine “Müşteri Memnuniyetini” yerleştirebiliriz. Satış sonrası için her hangi bir takip mekanizması yoksa ürettiğimiz hizmet veya ürünün dönütünü almıyoruz demektir.

5- İşletmemizin görünen ve görünmeyen yüzünü ortaya çıkardıktan sonra yenileştirme çalışmalarına başlayabiliriz. Öncelikle yukarıda hayır cevapları ivedi olarak sonuçlandırılmalıdır.
Bu aşamadan sonra yeni bir seviyeye geçebiliriz. İşletme için ideal olan sistem belirlenir. Örnek olarak anketler ve görüşmeler yolu ile çalışanlardan, müşterilerden aksayan yönlerimiz hakkında dönütler alabiliriz.

6- Şirketimiz takip edilebilir noktaya geldikten sonra verimlilik artışından bahsedebiliriz. İşletmenin kara delikleri bir bir ortaya çıkmaya başlar. Verimlilik bilinci son adamımıza kadar indiğinde elde ettiğimiz sonuçlar sevindirici olacaktır.

7- Bu çalışmalar sonunda işletmede sürekli yenileştirme döngüsünün kurulmuş olması gerekmektedir. Nasıl ki yaşayan her canlı sürekli bir gelişme ve değişme içindedir, işletmemizde yaşayan bir organizasyon olacaksa kendisini sürekli yenileştirmelidir.

Açık ve sürekli yenileştirilen sistemlerin çağlara meydan okuması mümkündür. Yenilenemeyen işletme ilerleyen zaman içinde var olan durumunu da koruyamaz ve gerilemeye mahkumdur.

Bu noktada yazılım bu sürecin neresinde diye bir soru akla gelebilir. Yazılım bu sürecin sadece küçük ama önemli bir parçasıdır, iyi bir yazılım bu süreci izlememize yardımcı olur. Bize doğru veri akışını sağlar. Örnek olarak vücudumuzda beyin olmasa bütün veriler gelse bir işlem gerçekleşebilir mi? İşte yazılım sadece vücuttan veri toplayan sinirlerdir. Beyin sağlıklı olsa yeterince veri alamasak veya her hangi sinir sistemimiz arıza yapsa felç olmaz mıyız? Kısaca bu sistemin sağlıklı çalışabilmesi için hem beyin hem de yazılım gereklidir.

Not: Bir işletmede uyguladığımız çalışmanın taslak metninden faydalanılmıştır.

Etiket(ler): .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın