IAS 2010-2011 ERP Değerlendirmesi

Please follow and like us:

ERPUZMANI.com sitemizin şubat ayı konuğu Kurumsal Yazılım sektörünün en önemli şirketlerinden biri olan IAS Yazılım Genel Müdürü Behiç Ferhatoğlu. IAS Yazılım “IAS Akademi” ile ERP eğitimine verdiği katkılardan dolayı bizce özel bir teşekkürü de hak ediyor.

1- 2010 yılı şirketiniz ve sektörünüz açısından nasıl geçti?

2010 yılının beklentilerimiz doğrultusunda geçtiğini söyleyebiliriz. Birbirinden farklı sektörlerden toplam 42 proje satışı gerçekleştirdik ve projelerin birçoğu aynı yıl içerisinde hayata geçirildi. Bunun ciromuza yansıması ise %20 büyüme olarak gerçekleşti.

2008 yılında geliştirmeye başladığımız çözüm ortaklığı ağımız 2010 yılında meyvelerini vermeye başladı ve bu yıl içerisinde satışını gerçekleştirdiğimiz projelerin %50 si çözüm ortaklarımız tarafından yürütülüyor. Web sayfamızı incelediğiniz zaman da görebileceğiniz gibi şu anda IAS Türkiye’nin sahip olduğu deneyimli kadroya ek olarak 12 çözüm ortağımız ile de sektörde yer alıyoruz.

IAS Türkiye olarak bulunduğumuz bölgede yer alan ülkelere de 2008 yılından bu yana hizmet veriyoruz ve yeni çözüm ortaklıkları geliştiriyoruz. Bu çalışmaların sonucunda Suriye de ilk müşterimiz ile sözleşmemizi imzaladık ve 2010 yılı içerisinde projemizi hayata geçirdik.

2009 yılında tanıtımını yaparak pazara sunduğumuz CANIAS KOBI ERP ürünümüzün 15 adet müşterisi oldu ve sektörel çözümler geliştirme konusunda CANIAS KOBI ERP ile vizyonumuzu 2010 yılında geliştirmiş olduk. Aynı zamanda İngilizce ve Almanca çeviri eksiklerini tamamlayarak bu ürünümüzü Dubai, Çin ve Almanya ofislerimize de gönderdik ve orada ürünün son hazırlık çalışmalarının tamamlanmasının ardından 2011 yılında pazara sunuluyor olacak.

Yine 2010 yılı içerisinde SAAS platformu olarak da sektörde bilinen yazılım kiralama hizmetini çok esnek seçenekler ile yılın son aylarında pazarın beğenisine sunduk ve şu an için devam eden 2 projemizin hayata geçişi ile birlikte bu alanda yeni müşteriler edinmeyi bekliyoruz. Ancak hem internet altyapısının gelişimi hem de verilerin firma dışında tutulması konusuna güven duyulması için biraz daha zaman geçmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda gerçekleştirilecek olan başarılı projeler hiç şüphesiz kararsız olan firmalar için olumlu örnek oluşturacaktır.

Elbette 2010 yılının bizim için en önemli tarafı CANIAS ERP ürünümüzün son versiyonunu pazara sunmak oldu. Kasım ayında yoğun katılım ile gerçekleştirdiğimiz lansman ile CANIAS 6.03 tamamen yenilenmiş arayüzü ve mevcut 35 modüle ek olarak geliştirilen 6 yeni modülü (proje yönetimi, iş süreç yönetimi, depo yönetimi, üretim otomasyonu, perakende yönetimi, olap ) ile aramıza katılmış oldu. Lansmanın hemen ardından 2010 Aralık ayı içerisinde yeni versiyonumuzu 5 yeni firmaya sunmak da 2011 e dair beklentilerimiz konusunda bizi heyecanlandırdı.

Seçim yılına yaklaşıyor olmamıza rağmen firmaların IT yatırımlarında çekingen davranmadığı bir yıl geçirdiğimizi söyleyebilirim.Ancak bu konuda net konuşabilmek için Pazar araştırma şirketlerinin 2010 yılına ait raporlarını görmemiz gerekir.2010 yılına kadar Kurumsal Yazılım sektörünün beklenen hızda büyüdüğünün söylememiz zor ancak sektörde yer alan firmaların pazarı bilinçlendirme adına yaptıkları çalışmaları yakın gelecek için umut verici olarak değerlendiriyorum.

2- 2011 yılı beklentileriniz?

2011 yılının 2 ay önce lansmanını gerçekleştirdiğimiz CANIAS 6.03 versiyonunun etkisi ile başarılı bir yıl olacağını düşünüyoruz. 2011 bizim için CANIAS 6.03 ve sektörel çözümler yılı olacak.

Bu yıl içerisinde çözüm ortaklarımız ile birlikte CANIAS 6.03 versiyonumuzu 55-60 arası yeni müşterimizle tanıştırmayı hedefliyoruz. Benzer şekilde sene ortasından itibaren mevcut müşterilerimizde versiyon güncelleme çalışmaları başlıyor olacak ve bu konudaki hedefimiz Türkiye’de yer alan 200’ü aşkın müşterimizi 3 yıl içerisinde yeni versiyonumuza geçiriyor olmak.

2011 içerisinde İzmir ve Ankara’da da CANIAS 6.03 versiyonumuzun tanıtımını yapmak istiyoruz.

2009 yılında CANIAS KOBI ERP ile sektör tecrübelerimizi bir araya getirmiştik. Bu yıl içerisinde yapacağımız çalışmalar ile bir anlamda CANIAS KOBI ERP yi detaylandırıyor olacağız ve 20 ye yakın sektöre özgü çözümü sırayla pazara sunuyor olacağız.

Tüm bu hedefler doğrultusunda 2011 yılında %25 büyüme hedefliyoruz.

3- 2010 yılında yeni personel istihdam ettiniz mi? 2011 yılı için istihdam planınız nedir? Hangi alanlarda yetişmiş personel bulmakta zorlanıyorsunuz?

2010 yılı içerisinde hemen hemen tüm bölümlerimize yeni katılan arkadaşlarımız oldu. 2011 yılında da satış ve danışmanlık kadromuza 5 yeni iş arkadaşı katmayı hedefliyoruz ancak bunlar bizim IAS Türkiye kadrosunda yapmayı hedeflediğimiz değişiklikler. Çözüm ortaklarımızın yapacakları alımlarla ve aramıza yeni katılacak çözüm ortakları ile bu sayı 2011 de 40-50 kişiyi bulacaktır.

Kurumsal yazılımlar bildiğiniz gibi elle tutulmayan ve binlerce fonksiyonel ve teknolojik özellik barındıran ürünlerdir. Bu anlamda özellikle satış&pazarlama ve danışmanlık kadrolarında yer alacak çalışanların hem konunun teknik tarafına hakim hem sosyal ilişkileri kuvvetli hem de kendini iyi ifade edebilen kişiler olmaları gerekiyor. Elbette bu özelliklerin hepsinin bir arada bulunması her zaman mümkün olmuyor. Bu yüzden hem düzenlediğimiz eğitimler ile hem de devam ettirdiğimiz üniversite işbirlikleri ile karşılıklı kazanma prensibine dayalı olarak nitelikli eleman arıyoruz.

4-  Proje uygulamalarında hangi sektörde şirketinizin en güçlü olduğunu düşünüyorusunuz?

Makine ve Genel İmalat, Elektrik/Elektronik, Otomotiv, Ambalaj, Tekstil, Maden, Altyapı, Hizmet ve Gıda sektörleri bizim müşterilerimizin yoğun olduğu sektörler. Her işin bir başlangıcı olduğu için genelde o işte başarılı olduysanız devamında da benzer sektörlerden müşterileriniz oluyor. Bizim ürünlerimizin temel özelliği standart yazılımlarda karşılanamayan özelliklerin ürüne kolay bir şekilde eklenmesine imkan veren ve teknolojisi IAS tarafından geliştirilmiş açık kaynak kodlu TROIA adında bir altyapısının olması.

Bu yüzden referansımız olmayan sektörlerden de her sene yeni müşteriler oluyor.

Yukarıdaki sektörlere ek olarak perakende, savunma sanayi ve inşaat sektörlerindeki referanslarımızın da her geçen gün arttığını söylememiz gerekir. Özellikle CANIAS 6.03 ile birlikte gelen proje yönetimi, iş süreç yönetimi, depo yönetimi, üretim otomasyonu, perakende yönetimi, olap modüllerinin daha önce yer almadığımız sektörlerde bize yeni ufuklar açacağını düşünüyoruz.

5-  Proje uygulamasında hangi alanda/departmanda daha kolay sonuca ulaşıyorsunuz?

Bu aslında her sektöre ve firmaya göre değişiyor. Neden derseniz, ERP projeleri değişim projeleridir ve değiştirdikleriniz çoğu zaman iş süreçleridir. Bu anlamda departman yaptığı iş itibarı ile değişime açık ve analitik zekası yüksek çalışanlardan oluşuyorsa anlaşmak çok kolay oluyor. Eğer departman uzun süredir aynı süreçler ile çalışıyor ve yenilik çok fazla gerçekleşmiyor ise doğal olarak anlaşmak, uzlaşmak, değişime ikna etmek daha zor oluyor.

Bizim bu anlamda beklentimiz firma tepe yöneticilerinin ERP projesine firmanın sinir ağlarının yeniden döşendiği stratejik bir proje olarak yaklaştıklarını görmek ve eğer göremezsek bunu sağlamak. Bu bahsettiğim yaklaşımın varlığı sağlandıktan sonra her projede sonuca ulaşılacağını düşünüyorum.

6-  2010 yılında gerçekleştirdiğiniz veya katkıda bulunduğunuz sosyal projeler (mesleki eğitim, konferans vb.) 2011 için bu konuda planlarınız nelerdir?

2010 yılı içerisinde bir çok üniversite ile birlikte projeler gerçekleştirdik ya da onların projelerinde yer aldık. Bahçeşehir Üniversitesinde COOP projesi kapsamında bir dönem ders verdik, Dokuz Eylül Üniversitesinde End. Müh. öğrencilerine verilen seminerlere katıldık, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencilerinin derslerine davet edildik ve ERP konusunda kısa seminerler verdik. Bu ve bunun gibi katkıları hem üniversiteler üzerinden hem de İstanbul ofisimizde yer alan IAS Business Academy sınıfları üzerinden düzenlediğimiz ücretsiz eğitimler ile gerçekleştiriyoruz. Bu sayede hem ERP konusu ile ilgili çalışmak isteyen yada kararsız olan gençlere tecrübelerimizi aktararak yardımcı oluyoruz hem de bu çalışmalar sırasında gelecek gördüğümüz kişileri IAS bünyesine yada müşterilerimize davet ediyoruz.

2010 yılında gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalar bizim için rutin çalışmalar olduğu için her sene artan bir ivmeyle ücretsiz eğitimler ve seminerler vermeye devam ediyor olacağız. Bunların dışında EKIM 2011 de İzmir’de düzenlenmesi planlanan ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ YAZILIMLARI – UYGULAMALARI KONGRESİ ve SERGİSİ’nin yürütme kurulunda yer alıyoruz ve bir aksilik olmazsa kongrede de yer alıyor olacağız.

Bunlara ek olarak 2011 yılı içerisinde sektörel çözüm çalışmalarına paralel bir şekilde ayda bir gün sektör günü olarak belirleyip yine IAS Business Academy sınıflarında ücretsiz tam gün seminerler düzenlemeyi hedefliyoruz.

7-  Sitemizi takip eden ve işletmeleri için en iyi çözümü arayan firma yöneticilerine tavsiyeleriniz nelerdir?

Elbette mal yada hizmet satan herkes için kendi ürünü en iyi üründür. Bu yüzden sadece bizim sektörümüzde değil tüm alışverişler için genel geçer olan kural kurumsal yazılımlar için de geçerli.Yani alacağınız ürünleri size tanıtıldığı şeklinin dışında kendi gayretiniz ile sorgulamak.Özellikle orta ölçekli firmalar kurumsal yazılımlara on binlerce TL harcıyorlar ancak bu alımları yapmadan önce kurumsal yazılımlar konusundaki bilgilerini artırmak için alabilecekleri eğitimlere hiç para harcama eğilimde olmuyorlar. Bizim ücretsiz eğitimler ile geliştirmeye çalıştığımız yaklaşımlardan biri de bu. Ancak bunu sadece bizim değil sektördeki tüm oyuncuların yapması gerekli.

İşletmeleri için en iyi çözümü arayan firma yöneticilerinin de bu dünyada olan bitenden haberdar olmaları için düzenli olarak hem ERP firmalarının web sitelerini hem de erpuzmani.com gibi kurumsal yazılım portallarını takip etmeleri gerekiyor.

8- Sitemizin diğer yoğun takipçi kitlesi mühendis adayı arkadaşlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Kurumsal Yazılım sektörü her geçen gün büyüyor ve biraz önce de değindiğimiz gibi üniversitelerde verdiğimiz eğitimler ile bu konularda yüksek bilinç oluşturmaya çalışıyoruz.
Ancak daha net konuşmak gerekirse bir tavsiyede bulunabilirim. Bugün karşısındakinin derdini dinlemeyi bilen sadece anladıklarına başını sallayıp anlamadıklarını tekrar tekrar sorgulayan, Türkçeyi iyi kullanarak kendini ifade edebilen, uzlaşmacı yani çoklu ilişkilerde sorunları çözmeye yönelik hareket eden, iş süreçlerine ve teknolojiye meraklı herkese bu sektörün kapısı açık. Teknoloji ve iş süreçleri bence daha kolay öğrenilebilir ancak diğer saydığım niteliklere sahip olmak ya da geliştirmek daha zor. Bu yüzden mühendis adayı arkadaşlara tavsiyem üniversite yıllarında bu özelliklerini geliştirebilecekleri faaliyetlerde yer almaları. Faal Öğrenci Kulüplerinin bu nitelikleri geliştirmek için ideal olduğunu söyleyebilirim.

IAS Yazılım Genel Müdürü

Behiç Ferhatoğlu

www.ias.com.tr

Etiket(ler): , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın