TECRÜBE PAYLAŞIMI

Please follow and like us:


ERP bugün anlaşıldığı gibi sadece bir yazılım adı değildir. Bir bakış açısını temsil eder. İşletmeler bu bakış açısını kazanmadıkça en mükemmel yazılımlarıda kullansalar ideal bir yönetim anlayışına yaklaşamazlar.

İş yaşamında edinilen her tecrübe değerlidir. Hangi konumda olursa olsun kişi iş başında kendini geliştirir. Tecrübemiz belkide yaptığımız hataların toplamıdır. Aslında usta çırak ilişkisi iyi işlese deneyimler paylaşılsa belki bu kadar çok hata yapmayacağız. Mesela ben stres altında ani karar verme becerisinden yoksunum. Bazen acele kararlar veriyorum ve sonra bu kararların yanlışlığına üzülüyorum. Bu şekilde örnekler çoğaltılabilir. Paylaşmayı öğrenmemiz gerekiyor.

Özel sektörün kendine has kitaplarda yazmayan işleyiş yapısı vardır. Şirketin kültürü genelde patrona veya iş yerinin liderine göre şekillenir. İş yeri sahibinin kendine sorması gereken ilk sorular; Patron muyum yoksa takım lideri miyim? İnsana mı yoksa makine veya paraya mı önem veriyor?

İlk işim 200 kişinin çalıştığı büyük bir işletme olmanın yanında zihniyet olarak atölyeden fabrikaya geçmesi gereken bir firmaydı. Muhasebe departmanı harici bir bölüm oluşmamıştı. Patronlarımız (6 kardeş) kendi aralarında iş bölümü yapmıştı. Daha önce aynı sektörde kurucu müdürlük yapmış yöneticiyi işe almakla kurumsallığın startını verdiler. O müdür kendi ekibini kurdu. Benim şansın ekibin ilk personeli olmamdı. Henüz 19 yaşlarındaydım ve tecrübesizdim. Fakat doymak bilmeyen öğrenme isteği ve merak vardı. Şimdi olsa çok farklı davranacağım eylemlerim olmuştur. İnsan zamanla yetişiyor. Bu olgunlaşmayı hızlandırmak elimizde. Bugün internet bir çok imkanlar sunuyor. Öncelikle özgür bir öğrenme ortamı. Bilgiye ulaşılabiliyor; fakat bu bilginin arkasında ki ruhu da ortaya koymamız şart. Bilginin arka planı veya örtük bilgi dediğimiz şey ancak yaşantılarımıza dair makalelerle anlatılabilir. ERPUZMANI.com sitesi olarak bilgi paylaşımı konusunda gayret gösteriyoruz ve bundan sonrada elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız.

Ahlaklı ve kaliteli çalışma ortamı için birlikte çalışmaya devam edelim. Ortamımıza varlıklarıyla değer katan arkadaşları selamlıyorum.

Sizde iş tecrübesi paylaşımına katılmak isterseniz: erpuzmanı grubu

Etiket(ler): , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın