PROJE SEÇİMİNDE TERCİH

İşletme Sahipleri ve İşletme Yöneticileri :

Firma yetkililerine tavsiyemiz:

Bizim erp yazılımı seçimi yapacak firmaya ilk tavsiyemiz, iyi bir araştırma yapması veya bu konuda araştırma yapan kişilerden bilgi almasıdır.
Kendi iş alanında şimdiye kadar “Kurumsal Kaynak Planlaması”nda neler yapılmış ve bugün için ulaşılmış en iyi nokta nedir?
Referanslar iyi araştırılmalı, iş yönetimi konusunda çalışma yapmış firmalara telefon etmekten çekinmeyin ve gerekirse ziyaret edin.
Yazılım seçimi yapmak önemlidir; fakat sonrası daha da önem kazanmaktadır. Proje üreticileri tarafından satış yapana kadar beklenmedik sıklıkla ziyaretler gerçekleşirken daha sonraki uyarlama sürecinde aksamalar oluyorsa bu büyük bir problemdir.

Firmaların bizce en önemli meselesi; en tepe yöneticisinden çaycısına kadar kurumsallaşma fikriyatını kabul ederek bu hedefe ulaşmak için gerekli azmi göstermesidir.

Nereden başlamalıyız?

-Alt yapı hazır olmadan başlanılan Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çalışmalarından sonuç alınamamaktadır. Bu nedenle ön çalışmanın dikkatli yapılması çok önemlidir. Kurum analiz çalışması tecrübeli danışman eşliğinde yapılmalıdır. İşletmenin bulunduğu seviye uzman öncülüğünde belirlenir.
-Yapılan ilk çalışmanın ardından firmanın kurum analiz sonuçlarına göre eylem planı hazırlanır.
-Sektöründe bulunan başarılı ERP uygulamaları incelenmelidir.
-Firmanın eylem planında belirtilecek olan havuzda bulunan yazılım şirketlerinden işletmenin durumuna uygun olanlar tanıtım için çağrılır.
-Veri tabanı tercihi de seçilen yazılım kadar önemlidir. Bilgilerin tek veri tabanında tutulabilmesi ve gerektiğinde en doğru sonuçları almak, doğru karar vermenin en önemli kılavuzudur.
-ERP sürecinin en önemli anı karar aşamasıdır. Bu nedenle karar vermeden önce yeterince analiz çalışması yapılmalıdır. Yanlış kararlar hem yazılım sektörünü hem de işletmeleri fazlasıyla etkilemektedir.
-Demoya çağrılan firmalardan teklif alınır.
-Teklifler içinden belli kriterler doğrultusunda en doğru seçim yapılarak çalışma başlatılır.

Bir cevap yazın